Kommenteeri

Nime lugu

Aeg-ajalt küsitakse meilt, et kus kohast pärineb nimi Tõrva Tõnni ning sellest tulenevad Tõnni mesi ja Tõnni mesila. Mõned ütlevad, et nii tore, et olete ka Tõrvast või et minu mehe nimi on ka Tõnu või Tõnis.

Tegelikkuses on asjalood seotud „ilusa poisslapse nime“ otsimisega ehk kõik head nimed olid meie nimepaneku hetkeks juba võetud. Loomulikult otsisime ka meie nimesid, mis oleks seotud mesindusega, kuid ikka ja jälle jõudsime sinna, et sobiv nimi oli juba olemas või kellegi teisega liiga sarnane. Ühel hetkel tundus, et mitte ühtegi nime pole enam saadaval. Isegi „hull jänes“ oli läinud. Seetõttu hakkas meenuma vahejuhtum meie talukoha ehitamise aegadest. Tegu on küll Jõeääre taluga, mis sai sõja ajal nii palju kannatada, et ajaloolisi taluhooneid ei ole seal säilinud. Ka sõjaajal kiirelt ehitatud eluhoone põles saladuslikul kombel ühel jaaniööl maha. Igatahes hakkasime 80ndate lõpus vanematega tänase Jõeääre talu hooneid rajama.

Kes nõukogude aega mäletab, teab, et ehitamine toimus kättesaadava materjaliga ja nii mõnigi kord tekkis kättesaadava materjali olukord ootamatult ning sellele tuli reageerida kiirelt. Meil oli käsil garaaži katus, kui meieni jõudis info, et samas külas hakkab keegi oma maja vundamenti tõrvama ja nii reageerisime meiegi kiirelt olukorrale ja panime katusele tõrvapapi valmis ja jäime autot ootama, kes katusele tõrva kihi peale paneks, et katus saaks kindel ja vettpidav. Katus saigi vettpidav, kahjuks ei pidanud see aga kinni tõrva...

Saabus suvepäev, kui temperatuur ületas 20°C ja korraga hakkas katuselt tõrv tilkuma. Kui me alguses arvasime, et see on ajutine, siis juba esimesel suvel saime aru, et see ei olnud ühe päeva probleem ning järgmisel suvel, et tegu ei olnud ühe aasta probleemiga. See jäigi kestma. Ühel hetkel ei olnud pigi mitte ainult räästa all ja aiatööriistadel vaid ka riietel, sealhulgas aluspesul ja ka kehal. Kogu selle loo käigus hakkasime peresiseselt oma maakodu juba siis Tõrva Tõnni taluks hüüdma, mis aga nime valikul siis umbes 25 aastat hiljem ametlikuks muutus.

Keda huvitab aga see, mis edasi sai … siis olgu kogu loo lõpetuseks öeldud, et kogu katus sai mõne aja möödudes maha võetud ning garaažile on tänaseks teine korrus peale ehitatud. Alla valgunud tõrva jälgi leiab teatud kohtades aga tänapäevalgi.


Lisa kommentaar

Email again: